Kochać to także umierać

W ponad dwutysiącletniej historii Kościoła Katolickiego, odbyło się jak dotąd, 21 soborów powszechnych. Dla porównania: od 1767 do 1997 roku, w Polsce obowiązywało na przestrzeni tych 230 lat 18 konstytucji (wraz z nowelizacjami).

Sobór to spotkanie biskupów całego Kościoła w celu ustalenia ważnych kwestii doktrynalnych oraz moralnych, dotyczących Kościoła. Zdarzało się, że orzeczenia niektórych synodów (synod to spotkanie biskupów z konkretnego kraju by podjąć rozstrzygnięcia konieczne dla Kościoła na danym terenie) były wiążące dla całego Kościoła. Nie było ich jednak też zbyt wiele. W każdym z przypadków, ważną role odgrywało posłuszeństwo. Powołani na sobór/synod delegaci, przekazywali ustalenia do lokalnych wspólnot i stawały się one obowiązujące.

Dziś, w dobie szeroko rozpowszechnionych mediów, kiedy w zasadzie każdy, kto ma dostęp do Internetu, wielu ma wiele do powiedzenia, często zapominając o tym, że wielość opinii na dany temat nie zawsze służy dobru wspólnoty, która, jak pamiętamy, ma realizować misję Chrystusa: drogi, Prawdy i Życia.  

Dziś słyszymy jak Jezus doprecyzowuje misję nam powierzoną: mamy się wzajemnie miłować! Miłość ma prowadzić nas po ścieżkach życia, także wówczas, kiedy wyrażamy opinie. Dodatkowo, miłość, która wynika z wierności Chrystusowi, która w Nim, ma swe źródło, to miłość pokorna, służebna. To miłość, która uzdalnia „do oddania życia za przyjaciół”. I nie musi to być wcale sytuacja graniczna, rzędu oddania serca czy nerki komuś bliskiemu. Znacznie częściej są to sytuacje, kiedy trzeba coś przemilczeć, powstrzymać się od komentarza, sądu, czy opinii. Odpuścić sobie „zaistnienie” w takiej, czy innej przestrzeni.

Bycie katolikiem to nie nasza zasługa. To wybranie i powołanie przez Jezusa Chrystusa. Przyjęcie Jego zaproszenia daje możliwość odkrycia gwarancji, że damy radę „umierać” z Nim dla przyjaciół. Także Maryja, przykład Jej życia, podprowadza nas do odkrywania pokory w miłości, którą wspiera cnota posłuszeństwa (zob. Łk 2, 19)


Discover more from Verum Elevans Hominem

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Dzieje, Formacja Sumienia, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Zostaw komentarz