Posłuszeństwo najkrótszą drogą do nieba

Św. Filip Nereusz zwykł mawiać, że posłuszeństwo jest najkrótszą drogą, aby dotrzeć do nieba. Dziś, kiedy zdaje się dominować zasada słupa ogłoszeniowego, polegająca na tym, że ten ma rację, kto ostatni przeczyta zawarte na nim ogłoszenie, myśl Św. Filipa ma niemałe trudności z przebiciem się do ludzkich serc. Posłuszeństwo jest mało popularne. Tymczasem, jak nas dziś poucza Kościół w Słowie Bożym, jest posłuszeństwo kluczem do rozwiązywania konfliktów we wspólnocie. Paweł i Barnaba, posłani przez Kościół Antiocheński do Jerozolimy, wzięli udział w tak zwanym soborze jerozolimskim, aby potem ogłosić rozstrzygnięcie spornych kwestii, by religia mogła się rozwijać w pokoju.

            Posłuszeństwo to kolejne istotne kryterium rozeznawania duchowego. Słuchanie napomnień starszych braci, bardziej doświadczonych, ustanowionych przełożonymi to realizacja nauki Chrystusa Pana (zob. Łk 10, 16). Bywa, że mamy pokusę, by po swojemu, według własnej logiki, często idąc na skróty, rozwiązywać rozmaite trudności, jakich doświadczamy w życiu. Odrzucamy w ten sposób doświadczenie wspólnoty Kościoła, która wszak jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, uobecniając Go w świecie.  Posłuszne trwanie w Kościele, korzystanie z Jego 2 tysięcznego ponad dziedzictwa, to jednocześnie trwanie w Krzewie Winnym, czerpanie z Jego soków. W konsekwencji zaś owocowanie na przyszłość, tak na doczesną, jak i finalnie – na wieczną.

Posłuszeństwo uczy pokory, a ta jest przeciwieństwem korzenia wszelkiego grzechu – pychy. Tak o posłuszeństwie pisze w Regule Św. Benedykt z Nursji:

Najprzedniejszym stopniem pokory jest bezzwłoczne posłuszeństwo. Osiągnęli go ci, dla których nie ma nic droższego od Chrystusa. Czy to ze względu na Świętą Służbę, jaką ślubowali, czy to z lęku przed piekłem, czy wreszcie dla chwały życia wiecznego, gdy tylko przełożony wyda jakieś polecenie, nie zwlekają oni ani chwili z jego wykonaniem tak, jak gdyby sam Bóg rozkazywał.O nich to mówi Pan: Są posłuszni na pierwsze wezwanie (Ps 18, 45) [Reguła 5,1]


Discover more from Verum Elevans Hominem

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Dzieje, Słowa o Słowie, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Zostaw komentarz