Takie motto przyświecało rekolekcjom kapłańskim, jakie odbyłem wraz z 34 innymi księżmi w opactwie tynieckim. Konferencje głosił nam ojciec Jacek Paszko OSB.
Wbrew wszystkiemu, nie było to odwoływanie się do rozmaitej tonacji kapłańskich narzekań, utyskiwań i skarg. Teraz, z perspektywy tych kilkunastu godzin, w których głoszone Słowo pracuje, widzę jednoznacznie, iż chodzi o jedno: kapłanie, co ma w tobie dochodzić do głosu, byś mówił o sobie: jestem słuchającym Boga. Słuchającym, nie tylko słyszącym.
Ze słuchaniem ma problem wielu ludzi, nie tylko kapłanów.
Bóg jest tak pokorny, że szanuje wolność ludzką i by mógł do nas dotrzeć, potrzebuje naszej uwagi. Dopóki więc celebrujemy siebie, swój dwór, tak długo daleko poza polem wpływu, natchnienia Boga pozostajemy. Bóg przychodzi w ciszy, skupieniu nie zaś pośród porywów wichrów tego świata. Wiadomo, iż prawdziwa modlitwa to słuchanie. Potrzeba odciąć się od zakłóceń tego świata, by móc odnaleźć się w ciszy, która nierzadko, jak się zdaje, męczy, doskwiera i jest zakłócana przez szereg rozmaitych szumów, hałasów. Nawet, jeśli te hałasy kosztują nas majątek: TV, muzyka, opery, etc. Trzeba zatem stawiać sobie ciągle na nowo za przykład i Abrahama, który wyruszył w nieznane, odpowiadając na wezwanie Boga, i słowa z Hbr 11, zawierające w sobie swoisty etos kapłana, który ma być Szomeach – słuchający.
Klasycznym przykładem „kłującej” ciszy jest pokasływanie, chrząkanie i inne podobne odruchy, kiedy np. na Mszy Świętej, czy to po homilii, czy po Komunii Świętej, kapłan zasiądzie na sedilii, zachęcając tym samym do dziękczynienia w milczeniu. Niecierpliwość narasta, pojawiają się głupie komentarze, przytyki. Tym samym zabija się czas, który do pewnych miar może być i powinien być postrzegany jako VIII sakrament. Rekolekcje temu właśnie mają służyć: by odkryć Boga w tym swoistym sakramencie czasu.
Na koniec jeszcze jedna rzecz.
Długo można wyliczać obowiązki oraz przymioty kapłana. Można o nich pisać habilitacje, opasłe tomy podręczników, etc. A tak naprawdę, to chodzi o trzy najbardziej istotne cechy opisujące kapłana:
- Sprawowanie sakramentów świętych
- Być sprawiedliwym i bronić sprawiedliwości
- Być miłosiernym
Daj Panie Boże łaskę, by na nowo Ciebie zatrudnić w parafii, wyciągnąć Cię z urzędu pracy, z kolejki czekających na zatrudnienie. !
Discover more from Verum Elevans Hominem
Subscribe to get the latest posts sent to your email.